Mastodon, realny konkurent Twittera?

Po przejęciu Twittera przez Elona Muska, część niezadowolonych użytkowników zdecydowała się szukać alternatywy, którą to dla wielu z nich stał się serwis Mastodon.

Czym jest Mastodon.

Mastodon jest platformą zbliżoną pod względem funkcjonalności do Twittera. Na tle popularnych serwisów społecznościowych, wyróżnia się modelem biznesowym (non profit), jak i otwartym źródłem. Jednak największą różnicę stanowi decentralizacja samej platformy.

Mastodon posiada odrębne społeczności, zwane instancjami. Każdy może założyć własną instancję i ustalić panujące w niej zasady. Pod tym względem całość wygląda podobnie do portali, takich jak Reddit. 

Instancję te mogą się ze sobą komunikować, decydując się na wybór jednej z nich, nadal możemy nawiązywać komunikację z pozostałymi, platforma mastodon  jest również częścią „Fediverse”, czyli połączonej sieci różnych mediów społecznościowych.

To, co odróżnia instancje mastodona od społeczności Reddit jest ich niezależność. Często działanie sieci porównywane jest do skrzynki e-mail. Każdy użytkownik może wybrać własną skrzynkę np. Gmail i jednocześnie dalej komunikować się z innymi serwerami np. z pocztą Onet. Decydując się na założenie konta e-mail na platformie Google, musieliśmy zaakceptować ich regulamin. W przypadku, gdybyśmy jednak zdecydowali się na zmianę serwera Mastodon, możemy to zrobić, przenosząc ze sobą listę osób obserwowanych i obserwujących.

Jak założyć konto na Mastodon

Założenie konta może być lekko problematyczne, jak wspomniałem wcześniej, aby komunikować się z innymi instancjami, sami musimy najpierw wybrać jedną z nich.

  • Wybieramy z listy Serwery
  • Wybieramy interesującą nas kategorie, po czym jeden z dostępnych serwerów.

Gotowe, właśnie założyliśmy konto w serwisie Mastodon. Warto zaznaczyć, że serwery wymienione na stronie https://joinmastodon.org/pl  nie są jedynymi dostępnymi. Lista ta składa się z instancji, które spełniają następujące wymagania:

  1. Posiadają aktywną moderacje działającą przeciwko rasizmowi, seksizmowi, homofobii i transfobii.
  2. Wykonują codzienne kopie zapasowe danych na serwerze.
  3. Posiadają co najmniej jedną inną osobę z awaryjnym dostępem do infrastruktury serwerowej.
  4. Zobowiązują się do poinformowania użytkowników z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem w przypadku planowanej rezygnacji ze świadczenia usługi.

Mastodon przez ostatnie miesiące zwiększył liczbę aktywnych użytkowników o kilkaset procent, osiągając najlepszy wynik w historii platformy. 

Czy Mastodon jest realną konkurencją Twittera?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie założyłem konto na platformie i po ponad 2 tygodniach testowania mogę powiedzieć, że raczej nie.

Pierwszym powodem, dlaczego tak uważam, jest stopień skomplikowania działania platformy. Już na samym starcie założenie konta, może odpychać znaczną część użytkowników. 

Drugim powodem jest motywacja przejścia na platformę, którą w dużej części były artykuły w dużych mediach, lub nieprzychylne nastawienie do nowego właściciela, a w znaczenie mniejszym stopniu faktyczne problemy z działaniem samego Twittera, które na konkurencyjnej platformie nie występują.

Przed Mastodonem jeszcze długa droga, liczba aktywnych użytkowników mimo olbrzymiego wzrostu jest nieduża, zwłaszcza w przypadku globalnego serwisu społecznościowego, a ilość treści jest bardzo ograniczona. Niemniej jednak udało się zrobić pierwszy krok, po którym mastodona można nazwać micro serwisem społecznościowym, a nie tylko ciekawostką. Co dla serwisów społecznościowych nienastawionych na zysk jest i tak dużym osiągnięciem.

Scroll to Top