NIST standaryzuje algorytmy „lekkiej kryptografii” służące do ochrony małych urządzeń.

“National Institute of Standards and Technology” (NIST) wybrał algorytmy „Ascon”  za międzynarodowy standard lekkiej kryptografii. Oznacza to że w niedługim czasie możemy spodziewać się wykorzystania ww. algorytmów w urządzeniach o ograniczonych zasobach.

Ascon został opracowany w 2014 roku przez zespół kryptografów z Graz University of Technology, Infineon Technologies, Lamarr Security Research i Radboud University.

„The chosen algorithms are designed to protect information created and transmitted by the Internet of Things (IoT), including its myriad tiny sensors and actuators,” NIST said. „They are also designed for other miniature technologies such as implanted medical devices, stress detectors inside roads and bridges, and keyless entry fobs for vehicles.”

Aby określić najsilniejsze i najbardziej wydajne lekkie algorytmy, NIST przeprowadził program rozwojowy, który trwał kilka lat, najpierw komunikując się z przemysłem i innymi organizacjami, aby zrozumieć ich potrzeby, by następnie zwrócić się o rozwiązanie do kryptografów. Po otrzymaniu 57 zgłoszeń McKay i matematyk Meltem Sönmez Turan zarządzali wielu rundowym procesem publicznego przeglądu, w którym kryptografowie badali i próbowali znaleźć słabe punkty u kandydatów.

Źródło: https://www.nist.gov/news-events/news/2023/02/nist-selects-lightweight-cryptography-algorithms-protect-small-devices

Scroll to Top