Google blokuje treści newsowe dla niektórych Kanadyjczyków w odpowiedzi na rządowy projekt ustawy.

Google blokuje niektórym kanadyjskim użytkownikom dostęp do treści newsowych, co zdaniem firmy jest częścią testu potencjalnej odpowiedzi na rządowe liberalne prawo dotyczące wiadomości online.

Cyfrowy gigant potwierdził w środę, że niecałe 4% kanadyjskich użytkowników posiada nałożoną blokadę na dostęp do lokalnych wiadomości.

Nowe prawo “ustawa C-18”- wprowadzi zmiany w dziedzinie finansowania treści. Firmy takie jak Google lub Facebook (Meta), musiałyby na jego mocy płacić kanadyjskim mediom za treści, do których odsyłają na swoich platformach. (np. Google news)

„The Bill introduces a new bargaining framework intended to support news businesses to secure fair compensation when their news content is made available by dominant digital news intermediaries and generates economic gain,”- czytamy w uzasadnieniu rządu

Projekt ustawy został przegłosowany w grudniu zeszłego roku i wkrótce trafi do senatu. W aktualnej wersji kary dla firm nieprzestrzegających prawa mogą wynosić nawet 10 mln dolarów za naruszenie.

W 2021 roku Australia wprowadziła podobne prawo. W odpowiedzi Facebook zablokował artykuły pochodzące z lokalnego rynku. Niedługo później, doszli oni do porozumienia z rządem Australii, zgadzając się na ich finansowanie.

„This didn’t work in Australia, and it won’t work here because Canadians won’t be intimidated. At the end of the day, all we’re asking the tech giants to do is compensate journalists when they use their work,” spokeswoman Laura Scaffidi said in a statement Wednesday

Podczas testu Google, nałożył ograniczenia na dostęp do kanadyjskich serwisów informacyjnych, dotknie to również użytkowników androida korzystających z funkcji “Discover”. Test ma potrwać około pięciu tygodni.

Źródła:

https://www.ctvnews.ca/politics/what-is-bill-c-18-and-how-do-i-know-if-google-is-blocking-my-news-content-1.6286816

https://www.thecanadianpressnews.ca/national/media-advocate-calls-googles-move-to-block-news-content-disrespectful-to-canadians/article_2b196008-9cc3-56f3-b0a8-6550fa1e3f39.html

Scroll to Top